• MIVITOTAL - Flydende Multivitamin & Mineraler - Plus

Beskrivelse

Kosttilskud.

 MIVITOTAL Plus er multivitamin og mineraler i flydende form, som kan anvendes ved synkebesvær af tabletter og kapsler.

Kan ligeledes anvendes i sondeernæring.

Indhold: 1 liter.

Indeholder A, B6, B12, C, D og folsyre samt mineralet selen som bidrager til immunsystemets normale funktion.

Obligatorisk tekst for kosttilskud: Den anbefalede daglige dosis bør ikke overskrides. Kosttilskud bør ikke træde i stedet for varieret kost. Bør kun efter aftale med læge eller sundhedsplejerske anvendes af gravide og børn under 1 år. OBS. Ovenstående tekst er en obligatorisk tekst. Aldersangivelsen kan variere. Se derfor evt. den konkrete angivelse under ”Daglig dosis”.

Daglig dosis: Voksne og børn fra 11 år og derover: 1 spiseske (15 ml) 2 gange daglig. Børn fra 3-11 år: 1 teske (5 ml) daglig.

Brugeranvisning: Omrystes før brug. Kan evt. blandes med f.eks. vand, juice eller saft. Indtages sammen med et måltid. Naturlige variationer i farve og smag kan forekomme.

Opbevares utilgængeligt for små børn. 

Ingredienser: Vand, Emulgator (glycerol (veg.)), Vitamin C (calcium L-askorbat), Antioxidant (citronsyre), Magnesium (magnesiumcitrat), Calcium (tricalciumcitrat, calcium-L-askorbat, calcium D-pantotenat), Konserveringsmiddel (natriumbensoat, kaliumsorbat), Vitamin E (Dl-alfa-tocopherylacetat), Aroma (ananas, bitter), L-tyrosin, Kalium (trikaliumcitrat, kaliumjodid), Fortykningsmiddel (xanthan gum), Sødestof (xylitol, steviolglycosider), Pantothensyre (calcium-d-pantothenat), Niacin (nicotinamid), Citrusbioflavonoider, Zink (zinkcitrat), Inositol, Riboflavin, Vitamin B6 (pyridoxinhydrochlorid), Kolin (kolinbitartrat), Q10 (CoEnzym), Inddampet mineralrigt vand fra saltsø, Thiamin (thiaminmononitrat), Mangan (manganogluconat), Betacaroten, Folsyre (pteroylmonoglutaminsyre), Jod (kaliumjodid), Selen (natriumselenit), Biotin, Vitamin B12 (cyanocobalamin), Vitamin D (cholecalciferol), Opbevaring: Opbevares i køleskab efter åbning. Åbnet flaske bør anvendes indenfor 2 måneder. Indeholder sødestoffer.

Næringsstoffer og andre stoffer med ernæringsmæssig eller fysiologisk virkning
Indhold5-30 ml% RI (Referenceindtag)
Vitamin A (μg)125-75016-94
Vitamin D (μg)2,5-1550-300
Vitamin E (mg)10-6083-500
Vitamin C (mg)67-40083-500
Thiamin (mg)1,3-8121-727
Riboflavin (mg)1,6-10119-714
Niacin (mg)3,3-2021-125
Vitamin B6 (mg)1,6-10119-714
Folsyre (μg)83,3-50042-250
Vitamin B12 (μg)3-18120-720
Biotin (μg)16,6-10033-200
Pantothensyre (mg)4-2469-400
Calcium (mg)33,3-2004-25
Magnesium (mg)37,5-22510-60
Zink (mg)2,5-1525-150
Mangan (mg)0,47-2,823-140
Selen (μg)18,3-11033-200
Jod (μg)25-15017-100
L-Tyrosin (mg)8,3-50
Q10 (coenzym) (mg)1,67-10
Citrusbioflavonoider (mg)3,3-20
Inositol (mg)2,5-15
Kolin (mg)1,67-10




Skriv en bedømmelse

Bemærk: HTML bliver ikke oversat!
    Dårlig           God

MIVITOTAL - Flydende Multivitamin & Mineraler - Plus

  • Mærke: MIVITOTAL
  • Model nummer: 7394098900261
  • 200,95DKK
  • 95,00DKK

  • Ekskl. Moms: 76,00DKK

Relaterede produkter

GARPRO 3-i-1 30 kapsler

GARPRO 3-i-1 30 kapsler

Garpro har et højt indhold af Allisure© Allicin pulver i stabil form.Allicin er det aktive stof i hv..

119,00DKK 141,00DKK

Fortodol S 100 kapsler

Fortodol S 100 kapsler

Fortodol S Gurkemeje indeholder et specielt ekstrakt af Curcuma (gurkemeje). Fortodol S indeholder 2..

125,00DKK 252,00DKK

AVOSOL 120 stk.

AVOSOL 120 stk.

Avosol er et kosttilskud baseret på blandt andet avocado, soja og c vitamin.Avosol bidrager til en n..

349,95DKK

MIVITOTAL - B-vitamin

MIVITOTAL - B-vitamin

Kosttilskud. MIVITOTAL Vitamin B indeholder niacin, pantothensyre, vitamin B6, folsyre og B12, ..

99,95DKK

MIVITOTAL - Hud, Hår & Negle

MIVITOTAL - Hud, Hår & Negle

Kosttilskud. Hud, Hår og Negle tabletterne fra MIVITOTAL indeholder kobber som bidrag..

149,95DKK

MIVITOTAL - Immunforsvar

MIVITOTAL - Immunforsvar

Kosttilskud. MIVITOTAL Immunforsvar tabletter indeholder udvalgte ingredienser for immunsysteme..

99,95DKK

MIVITOTAL - Multivitamin & Mineral - Kvinde

MIVITOTAL - Multivitamin & Mineral - Kvinde

Kosttilskud. Multivitamin og mineral - kvinde fra MIVITOTAL er specielt tilpasset kvinders beho..

149,95DKK

MIVITOTAL - multivitamin & mineral - mand

MIVITOTAL - multivitamin & mineral - mand

Kosttilskud. Multivitamin og mineraler - mand fra MIVITOTAL indeholder vitaminer og m..

99,00DKK 149,95DKK

MIVITOTAL - Sol & Hud

MIVITOTAL - Sol & Hud

Kosttilskud, Hud & Sol tabletterne fra MIVITOTAL indeholder både biotin, niacin og zink som..

99,00DKK 149,95DKK

MIVITOTAL - multivitamin & mineral - Teenager

MIVITOTAL - multivitamin & mineral - Teenager

Kosttilskud. Multivitamin og Mineral til Teenager fra MIVITOTAL er specielt udviklet til t..

149,95DKK

Tags: MIVITOTAL